Emisija radija Novi Sad – Sektor plus
Dvadesetdvogodišnjoj Bebi, dolasci u svratište mnogo znače: „Daju mi savete, popričam… Kad tu dođem, osećam se kao da ne radim taj posao.“
Cilj otvaranja svratišta za seksualne radnice jeste da im tu bude prijatno, da dobiju zdravstvenu, pravnu, psihološku zaštitu, da se okrepe.
„Ideja nam je da kroz set usluga pomognemo ovoj marginalizovanoj populaciji, da im popravimo kvalitet života. Trudimo se ovu ulsugu da licenciramo, da je učinimo održivom. To nije ni malo jednostavan posao, imamo gomilu standarda, gomilu zahteva koje moramo da ispunimo kao organizacija kako bi se licencirali u sistemu socijalne zaštite.“
Svratište za seksualne radnice je bezbedno mesto za njih. Beba je seksualnim radom počela da se bavi u dvanaestoj godini. Seksualno je zlostavljana kao dete. Ona na Kaćkoj petlji seksualne usluge nudi već deset godina.
„Uhvatila sam se sa lošim društvom. Bila sam silovana sa devet godina, počela duvati lepak… Starija osoba me tad uvela u ovaj posao… počela se drogirati, dala mi da probam i ja sam nastavila uzimati i nisam mogla raditi ovaj posao u normalnom stanju. Navukla sam se bila, pa sam radila za par osoba, maltretirana sam bila, tukli me, morala sam donositi novac…“
Beba je radila za nekoliko makroa, koji su od nje tražili sve više i više novca. Kada ne donese željenu sumu, dobijala je batine. Zato je krala i završila u popravnom domu. Sastavni deo prostitucije su nasilje i droga. Postoji sprega droge i seksualnog rada, a one često rade samo za drogu.
Dvadesetsedmogodišnju Lelu je tadašnji muž, kao sedamnaestogodišnjakinju, uveo u svet prostitucije i droge.
„Ja sam radila, on je skupljao pare od mene, tu se parkirao i kako sam radila, tako sam pare nosila kod njega. Ako sam uspela da sakrijem neki dinar, ako ne…nije mi ostajalo ništa. Kad sam ili nadrogirana ili pod lekovima ili pijana, lakše mi je da radim. A ovako da sam čista, ne bih sela u kola nikad.“
One nisu svesne svakodnevnog nasilja, jer ga prihvataju kao način života. Istraživanjem njih samo četrdesetak posto je izjavilo da trpi nasilje, međutim one to počinju da shvataju kao deo svog posla, nešto sasvim normalno. Najčešće je od strane klijenata, ali imamo i slučajeve od strane policije i drugih. Pošto je jedan od ciljeva Udruženja prevencija, volonteri im svakodnevno daju po deset kondoma, radi sprečavanja infekcija. U Svratištu, u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine, jednom nedeljno organizuju testiranje na polno prenosive bolesti.
„Ovo je jedino sigurno mesto za njih gde mogu doći i gde se mogu osećati prijatno, bez bilo kakve stigme, diskriminacije i zbog toga se ne potencira da one menjaju svoj stil života, nego se trudimo da njihovo zdravlje i njihov kvalitet života, njihovo ponašanje učinimo što boljim i da popravimo njihov status u društvu.“
Veliki broj njih pokušava da se izleči od narkomanije i prestane da se bavi seksualnim radom. U proteklih godinu dana, dve su uspele, a ostale su se vratile. Ono što je najvažnije – otvaranjem svratišta, seksualni rad se kontroliše. Povećana je upotreba kondoma na čak više od 90%, a samim tim je bolja prevencija polno prenosivih infekcija na teritoriji grada. Svratište će, zahvaljujući dobrim rezultatima i delegaciji Evropske Unije u Srbiji nastaviti da programima pomaže seksualnim radnicama da se izbore za bolji položaj u društvu i institucijama, smanjenjem stigmatizacije i diskriminacije.
Emisiju možete poslušati OVDE.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!